Venemaa andis Anne Veskile ordeni / SL Õhtuleht

13.02.2007

SL Õhtuleht
Tekst: Kirsti Vainküla

Lauljatar Anne Veski on Venemaal tõusnud ebajumalaks, kelle austamisõhtule möödunud nädalal joosti tormi ja ummistati saal. Kontserdi lõpul anti Veskile kultuuri edendamise eest Lomonossovi orden.

«Väljapaistvate saavutuste eest kultuuri ja kunsti edendamisel,» loeb Anne Veski (50) venekeelset teksti aukirjalt, mille ta nädal tagasi Moskvas austamiskontserdil koos Lomonossovi ordeniga sai. Seni oli neid ordeneid Venemaal oma ala väljapaistvatele inimestele antud 49.

AUTASUSTATI: Venemaalgi armastatud lauljale Anne Veskile anti
Lomonossovi orden. Kus ta seda kandma hakkab, on teada ? Näiteks
presidendi vastuvõtul, kui ta sinna kunagi kutse peaks saama.

Harva antakse

«Neid ordeneid ei anta väga tihti,» räägib Veski, kes võib nüüd autasu kinnitada rinna paremale poolele. Sama ordeni on saanud Gruusia näitleja Oleg Basilašvili, kes mängis koos Ljudmila Gurtšenkoga peaosa kunagises Nõukogude menufilmis «Jaam kahele». «Tema on minu jaoks kõige tuntum nendest nimedest, kes selle ordeni on saanud. Aga siin on ka füüsikuid, keemikuid, teadlasi.» Ordenite kodulehel on kirjutatud, et hõbedaste kiirtega ümbritsetud kaheksanurkse tähega, mille keskel on kuulsa Vene teadlase Mihhail Lomonossovi kujutis, autasustatakse saavutuste eest riiklikus tootmises, teaduses, sotsiaal-, kultuuri- ja ühiskondlikus tegevuses, heategevuses, samuti kirjanduse ja kunsti sfääris.

«Elu- ja töösaavutuste eest on kõik asjad olulised. Seni tehtud töö eest muidugi, sest elutöö pole ju veel läbi,» naerab Veski, kellel see on teine orden ? Rüütel andis mullu Valgetähe V klassi teenetemärgi. Kus ta aga Lomonossovi ordeni rinda paneb, teab lauljatar täpselt ? näiteks presidendi vastuvõtul, kui ta sinna kunagi kutse peaks saama.

Aga miks just teda hõbemärgi vääriliseks peeti, Veski pikalt ei vae: «Ma olen lihtsalt tuntud ja armastatud laulja, kes on aastaid teinud tööd selle jaoks.»

Hilinenud kontsert

Tähtis Venemaa orden anti Veskile kätte suursugusel austamisõhtul Moskva Estraaditeatris. Rahvas tungles lauljatari kontserdile sedavõrd pööraselt, et saali toodi lisatoole, ent paljud jäid siiski ukse taha. Kontserdi algus viibis karmide turvanõuete tõttu lausa veerand tundi.

«Ma ei ole Moskvas mitu aastat soolokontserti andnud ja kuna nüüd juubeliaasta otsa lõpeb, siis see oli õige aeg. Rahvas skandeeris viimaste lugude ajal püsti seistes,» tunnistab Veski, et Venemaa publiku soojus on endiselt südantliigutav.

Eestlannat käis austamas 20 Venemaa mitme põlvkonna kuulsat lauljat. Üks õnnitlejaid oli riigiduuma saadik Jossif Kobzon.

«Näiteks Venemaal tuntud helilooja Igor Korneljuk tuli Peterburist omal kulul kohale, et öelda mulle lihtsalt kaks sõna ? sest omal ajal olin mina see, kes tema esimesed kümme laulu ära laulis,» toob Veski näite, kuidas inimesed ühel hetkel asendamatuteks muutuvad.

«Minu saatus viis mind kunagi Venemaa avarustesse, ja kui sa oled korra ikkagi tunnetanud, kuidas sulle kolm, viis, seitse või isegi kakskümmend tuhat inimest korraga plaksutavad, siis ei taha endalt seda tunnet kuidagi ära võtta. Ja siis annad kõik selleks, et see võimalikult kaua kestaks,» naudib Veski Venemaa publiku soojust igati. Ja teda hinnatakse naabrite juures samuti ? selle märgiks pandigi talle kontserdi lõpus üle õla lint ning rinda Lomonossovi orden.

Kontserdile järgnes bankett sajale inimesele. Seal võis Anne koos abikaasast mänedžeri Bennoga aja maha võtta ja isiklikke õnnitlusi vastu võtta.

«Limusiiniga viidi ja toodi, lauad olid lookas. Inimesed tulid austama ja kõik võtsid seda kui pidupäeva. Kõik oli suursugune,» räägib Veski. Kontserditulu ta ei saanud ja see polegi selliste ürituste puhul oluline: «Tähtis on, et see hästi välja näeks. Selleks, et korraldada, külalistele bankett teha, et televisioon selle üles võtaks, valgusefektid ja heli viimase peal oleks? Sealt ei jää raha ülegi. See on ju minu reklaam.»

Et Veski täht särab eredalt, näitab kas või tõsiasi, et kontserdil osteti kokku 1400 lauljatari plaati, mis päev varem valmis said.

Benno silma all

Üks Venemaa internetiportaal märkis eraldi ära, et sel ajal kui Anne Veski laval laulis ja publik lustis, jälgis üks mees kõike tõsisel ilmel ? see oli Anne abikaasa Benno. «Muidugi, tema oli seal tööl, pidu pidasime alles banketil. Benno jälgib, et lava taga kõik toimiks, tänab külalisi? Peab ju olema viisakas, ta on nagu orav rattas,» räägib Anne, kes on lõpmata rahul, et just abikaasa on see, kes seda tööd teeb. «See on kõige parem, sa oled tema peale kõige rohkem kindel.»

Veski ei salga, et on Venemaal vist tõesti üks kuulsamaid eestlasi. Kui mitte kõige kuulsam. «Tavaliselt nad ju kedagi ei tunne,» naerab lauljanna. «Näiteks tuleb täna (eile Toim.) siia Ukraina televisioon intervjuud võtma. On nii juhtunud, et tavaliselt tehakse see presidendi, peaministri või Anne Veskiga. See lihtsalt kukub nii välja. Kui venelane kedagi armastab, siis armastab?»

Artikli leiate siia klikkides >>