Lavale truu Anne Veski saab alles 30! / Postimees

07.03.2008

Postimees
Tekst: Verni Leivak
Foto: Marina Puškar

«Las igaüks ise arvestab, mis selle numbri taga peitub! Ega kallid daamid saa ju kogu aeg oma vanusest rääkida,» naerab Anne Veski, kes märtsis annab Jõhvis ja Tartus kontserdi «Anne Veski 30».

Lauljatar kinnitab, et numbrites ta ei eksi – lõpetas ta ju 1979. aastal Tallinna Polütehnilise Instituudi tööstuse planeerimise erialal, suurele lavale astus aga täpselt aasta varem. «Ja nüüd on juba käes, näed – kolmkümmend tuleb kokku!»

Anne Veski on idanaabrite juurde alati oodatud. Pilt on tehtud mullu tema soolokontserdil Moskva Estraaditeatris.

Kuidas aga õnnestus Annel tol kaugel ajal kehtinud kohustuslikust töölesuunamisest kõrvale viilida? Oli ju tema esimeseks töökohaks määratud tubakavabrik Leek.

«Sain viimasel kursusel emaks, siis võtsin akadeemilise puhkuse ja hakkasin Eesti Riiklikus Filharmoonias vaikset viisi tööle –
mu vend Mati Vaarmann tegi ju ansamblit Mobile,» meenutab Veski. Et tegu oli perspektiivika ja kiiresti ülipopulaarseks saanud estraadiartistiga, kirjutati filharmooniast toiduainetööstuse ministeeriumi kiri, milles Anne Veski tubakavabrikusse suunamisest vabastada paluti.

Hästi tasustatud

Et Veski ka töötasus võitis, pole kahtlust: «Pillimeeste palgad pole kunagi kehvad olnud, isegi Nõukogude ajal.» Tasustamine käis siis stavkade ehk punktitasude järgi, mille pani paika spetsiaalne komisjon vastavalt artisti kunstilisele tasemele.

Süsteemi mäletab täpselt Anne abikaasa Benno Beltšikov: «Nõukogude Liidu kultuuriministeeriumi juures oli osakond, kus neid punkte määrati. Anne sai lõpuks solisti topeltpunkti – 38 rubla pluss 50 protsenti meisterlikkuse eest pluss kaugetes piirkondades esinemise eest lisatasu 25 protsenti. Liidus oli selliseid ainult neli-viis inimest, nende hulgas Anne ja ka Alla Pugatšova. Nii et umbes 60 rubla oli kontsert ja aastas tegime neid 200. Päris suur raha, kui võrrelda tavalise 120-rublase kuupalgaga.»

Konkreetset ülesastumist, millest Veski 30 lava-aasta täitumist arvestaks, tegelikult polegi. «Ei mina mäleta, milline see avapauk täpselt oli,» vabandab lauljatar, sest ansambliga Mobile sai kogu Eesti läbi sõidetud ning Venemaalegi kiigatud. Tütar Kerlit aitas kasvatada ema.

«Et laulmine on mu elu, sain aru juba 16-aastasena Raplas. Aga siis ei saanud ma aru veel sellest, et see võibki mu elukutseks saada,» sõnab Anne. «Ja eks see laulmine mulle jumala või saatuse poolt ette määratud oli, sest kõik, mis ma elus teinud olen, on kõik ainult selles suunas viinud.»

Lauljatar lisab naerdes, et isegi kadunud prohvet Priscilla oli ühel heal päeval tema maja värava taha ilmunud ja kinnitanud, et Anne Veski ja Ivo Linna on jumala poolt välja valitud ja inimestele rõõmu tooma saadetud. Kaheksakümnendate keskel, varsti pärast Sopoti lauluvõistluse kahe esimese preemia pälvimist, omistati Veskile Eesti NSV teenelise kunstniku austav nimetus. Ta meenutab: «Küsisin, mis mulle teenelise aunimetusega kaasneb. Olin siis 28-aastane. Ja mulle vastati siis, teile on ette nähtud tasuta hauaplats Metsakalmistul ja matmine riigi kulul.»

Veski pole enam kindel, kas nii vastas talle tseremooniat läbi viinud Ülemnõukogu Presiidiumi esimees Arnold Rüütel või tema abi.

Tasuta ühissauna

Beltšikov märgib, et Annel on ka auraudteelase tiitel ja ta on Maardu linna aukodanik. «Maardus saab ta ühissauna ilma rahata külastada ja sealset linnatransporti priilt kasutada. Peakski sinna autoga minema ja siis natuke bussiga ringi sõitma. Ja kui ta sinna kunagi korteri ostab, on tal kommunaalmaksud 50 protsenti odavamad,» naerab ta.

Aastad on küll läinud, kuid Veskil jagub tööd endiselt kuhjaga. Lähipäevil asutab ta end näiteks esinema Saksamaale: «Aga enne läheme veel Tšeljabinskisse, Moskvasse – nii nagu ikka. See on, nagu öeldakse, igapäevane töö. Siis jõuan veel salvestada kaks telesaadet Vene telekanalis TVC.»

Ja kuigi aeg halastamatut tööd teeb, usub Veski, et elu on veel ees. «Jookseme alles poolel teel,» ütleb ta. «Hauda minema veel ei hakka ning oleme täis elujõudu. Uue eestikeelse plaadigi tahame veel selle aasta jooksul ära teha. Noorte artistidega on viimasel ajal nii palju ja meeldivalt saanud koostööd teha ning eks nad ärgita mindki suurtele tegudele.»

«Anne Veski 30»

• Kontserdid toimuvad 22. märtsil Jõhvi kontserdimajas ja 23. märtsil Vanemuise teatris.
• Anne Veskile sekundeerib ansambel Easy Living, kaasa löövad tantsijad ning külalisteks on Gerli Padar ja Rolf Junior.
• Ettekandele tulevad ka paremad palad Vene telekanali NTV projektist «Sina oled superstaar!».
• Kontsert salvestatakse ning mõne aja pärast jõuab müügile DVD.

Artikli leiate siia klikkides >>