Maarjamäe lossis avatakse näitus “Anne Veski. Tähelend” / Sirp

06.02.2020

Alates 7. veebruarist avatud näitus annab värvika ülevaate Anne Veski kujunemisest jumaldatud lavatäheks ja 1980ndate aastate läänelikuks moeikooniks.

Meeletu lavakogemusega täht Anne Veski ütleb ise: „Kuidas tähed süttivad? Tööga, kulla sõbrad. Põrandal magatud öödega, külmas bussis kontserdilt kontserdile loksumisega, konservidega hotellitoas. Aga natuke annet peab ka olema.“

Anne Veski hääle tunnevad ära kümned, kui mitte sajad tuhanded raadiot kuulavad inimesed nii Eestis kui ka Venemaal. Ta on kuus korda päevas rõkkama pannud mitmekümnetuhandelise staadionipubliku ning tema stiilsed lavakostüümid tegid temast moeikooni miljonitele nõukogude naistele. Veski 1980. aastate lavastiil astus ühte jalga ajastu moetrendidega mujal maailmas – rüüsid, žabood ja puhvvarrukad; hiljem meestemoest inspireeritud power-dressing-detailid: õlakutega tugevdatud lai õlajoon, sirged lõiked, bleiserid ja frakid ning muidugi püksid. Näeme nii Tallinna Moemaja moekunstnike poolt Veskile loodud komplekte, aga ka Moskva Suure Teatri ateljees valminud tuhandete naiste unistuste rõivaeset – „Hea tuju laulu“ kleiti.

Staarielu melu ja glamuuri kõrval tuleb juttu ka selle mõrumatest telgitagustest, 1980. aastate nõukogude muusikatööstuse tagamaadest ja mõjust Eesti muusikatööstuse arengule.

Eksponeeritud on Veskile austajate poolt tehtud põnevad kingitused ja iseäralikud meened. Ja loomulikult kõlab muusika!

Esimesed ekskursioonid näitusel toimuvad 9. veebruaril kell 14.00 ja 24. veebruaril kell 13.00.

Näitus „Anne Veski. Tähelend“ on Maarjamäe lossis avatud 26. juulini 2020.

Kuraator: Marion Laev (Eesti Kunstiakadeemia), konsultant Aimar Ventsel (Tartu Ülikool)

Videoklipid: Hindrek “Masa” Maasik, Margit Ossipova

Kujundaja: Kärt Loopalu, Superellips OÜ

Graafiline disain: Pamela Sume ja Valter Jakovski, Ruum 414 OÜ

Täname: Eesti Kultuurkapital
Alexandre Vassiliev foundation

Artikkel >>