Andunud fänn pani Anne Veski pisarateni härduma / sloleht.ee

03.05.2008

www.sloleht.ee
Tekst: Kaire Kenk
Foto: Teet Malsroos

“Uskumatu! Seda pole meie kontsertidel veel varem juhtunud!” imestasid Anne Veski saateansambli Easy Living muusikud, kui saalist lavale jooksnud Anne fänn laulule “Sinu juures” kaasa laulma hakkas.
“Ja seda terve tertsi kõrgemalt! Ning nii puhtalt ja laulu lõpuni välja!”

Kallid poliitikud ja integreerijad-eurokulutajad: tulge Anne Veski kontserdile ja õppige temalt, kuidas eesti- ja venekeelsed inimesed üheks suureks sõbralikuks kuulajaskonnaks sulandada. Anne Veski saab sellega vaevata hakkama – seda tõestas ta ka linnahalli kontserdil 1. mail.

Roose toodi kuhjade kaupa

Annet polnud eile (2. mail – toim) telefoni teel enam võimalik tabada – staaril seisis ees pikk lennureis Minskisse, õhtul olid seal aga juba esinemised. “Kuid kõik Annele linnahalli kontserdi ajal kingitud lilled viis meie meeskond talle koju. Neid sai kokku mitu-mitu sületäit, terve Anne elutuba oli roose täis. Anne oli tõeline roosiaia kuninganna!” meenutab üks Anne kontserdi produtsente Tarmo Kiviväli.

Anne Tallinna kontserdi kõige meeldejäävamaks sündmuseks peab Tarmo aga roosikimbuga lavale tulnud meest, kes loo “Sinu juures” salmid ja refrääni peaaegu puhtalt kaasa laulis: “Ole mu juures, kui on halb/võta mu käest ja lausu head/hästi ma tunda ennast saan vaid sinu juures!”

“Eks me kõik tea selle laulu sõnu. Aga Annet üllatas hoopis see, et mees laulis oma partii maha terve tertsi jagu kõrgemalt. Ning täiesti puhtalt ja nii kogu laulu lõpuni!” ütleb Tarmo. Ta palub nii Annelt kui ka saateansamblilt mehele kõige paremad soovid edasi saata: “See oli Anne jaoks tõeliselt südantliigutav seik.”

Lilli jagus Annele terve kontserdi jagu. Ning erinevalt hellitatud Vene staaridest jätkus meie Annel igale lilletoojale mõni sõbralik sõna, kallistus või koguni musi.

Juba esimese laulu lõppedes astub otsustaval sammul lavale vanaema, kes pistab lapselapsele pihku roosikimbu ja tõukab teda siis julgustavalt Anne poole. Anne on veidike isegi ähmis: “Oodake-oodake, ega kontsert veel läbi pole, see on alles tagasihoidlik algus, jätke ikka kontserdi lõpuks ka lilli.” Algus on see tõepoolest – terve kahe ja poole tunnise kontserdi ajal voorib iga laulu lõpus lavale fänne (vanaemad lapselastega, noored mehed, keskealised härrad ja prouad, teismelised tütarlapsed) ning puistavad Anne lillesülemite, kimbukeste ja üksikute õitega üle.

Laulis eesti ja vene keeles

Samuti jätkub terve õhtu jooksul lava ette kaasaelavaid fänne. Üks paarike tõuseb algul püsti ja tantsib toolirea vahel Anne laulule kaasa. Kolmanda loo ajal ei pea noormees enam vastu ja tormab lava ette – tema hoogne puusanõks ja laulurütmiga kaasa viskuvad käed saadavad Anne laulmist lõpuni. Mõne aja pärast jookseb noormehe kõrvale keskealine, juba pisut kiilaneva peaga härrasmees, kes käsi pea kohal kokku lüües hüpleb ühtlases rütmis kontserdi lõpuni. Üks väike roosas printsessikleidikeses piiga tantsiskleb aga terve õhtu pingiridade vahekäigust lava ette ja tagasi.

Tallinna “pronksiöö” tegelik kuninganna on Anne samuti. Sest millisel teisel Eesti staaril õnnestuks eesti- ja venekeelne publik nii võluvalt ja vähese vaevaga ühiseks sõbralikult naeratavaks pundiks siduda. Anne kontsert on kakskeelne ja – üllatav-üllatav! – see ei häiri mitte kedagi. Anne uusimad, Vene telekanali NTV saatest “Sina – superstaar!” pärit ballaadid, näiteks “Prosti za ljubov” köidavad rohkem nooremat publikut. Oi-oi, kui hästi oskab Anne rokkida! Tema tõlgendus vanast Akvariumi hitist on lihtsalt suurepärane. Kõrvalreas istuvad “Sheeri kama!” tüüpi noorukid lähevad Anne võimast häält kuuldes silmanähtavalt elevile. Vasakul pool istuvad keskealised prouad aga härduvad hoopiski eestikeelset igihaljast ballaadi “Veel” kuulates. Pühivad pisaraid ja plaksutavad pihud punaseks.

“Mis seal imestada – mina pühkisin samuti pisaraid,” ütleb nooruke Liina. “Kõik naersid mind, et kas oled 40aastane, et Anne Veski kontserdile lähed. Aga minu jaoks oli see superelamus! Kõik oli paigas – heli ja võimas valgusshow. Pooli laule teadsin ma peast! Ja kui kaunid olid kontserdi lõpus näidatud kaadrid Anne 30aastasest lavakarjäärist! Noor Anne, kübar peas – oh, see oli nii ilus!”

KALLI KÕIGILE: Erinevalt hellitatud Vene staaridest jätkus meie Annel igale lilletoojale mõni sõbralik sõna, kallistus või koguni musi.

“Olin algul mures, kas publikuhuvi ikka jätkub, et soolokontserti korraldada,” ütles Anne kontserdi eel. “Kuid edukad ülesastumised kuu aega tagasi näitasid, et ma olen palju populaarsem, kui arvata julgesin.” Tallinna linnahalli peaaegu välja müüdud saal ja üle 2500 Anne fänni kinnitasid sama.

Anne on öelnud, et…

“Kui mulle nüüd publik saalist karjub, miks ma ei laula “Roosiaeda”, siis ma laulan ja takkapihta veel kolm korda. Või “Viimset piletit” või “Povorotti”.

“Tegelikult on nii, et kui ma lähen esinema, siis lülitub minus sisse mingi salapärane nupp. Kuidas seda nimetada, ma ei tea, aga kohe ilmub kuskilt välja selline artist Veski, kes elus ei pruugigi olla selline nagu lava peal.”

“Ma olen laulnud 30 aastat, aga esinedes taas Eesti publikule on mul tunne, et tahan laulda veel 30 aastat!”

“Prosti za ljubov” ongi üks tugevamaid laule minu repertuaaris ning ma jäin ka ise selle lauluga väga rahule.”

“Kõik see värk on ikka isalt tulnud. Ta oli Raplamaal, kus on mu lapsepõlvekodu, armastatud külapillimees ja tõmbas pidudel lõõtsa lausa hommikuni välja. Võib-olla on minu vastupidavuski temalt päritud.”

Anne on …

Üks väheseid Eesti soliste, kes suudab live’is laulda neli korda 45 minutit järjest ning tema hääl ei kao ega kähise. Anne Veski rekord on kuus soolokontserti päevas – üheksa tundi puhast laulmist Viiburi linnas.

Artikli leiate siia klikkides >>